A minap elmerengtem azon, hogy a sok metro csempe és cementlap kezd az agyunkra menni. Szép, szép, futunk a divat után. De vajon tudjuk-e, hogy honnan erednek mondjuk a geometrikus padlóminták. Rávághatnánk, hogy itthon van Vasarely...de nem ő találta ki itt spanyol viaszt. Egy nyomozósabb napomon elkapott a hév, hogy utánajárjak és elkalandoztam az optikai csalódások irányába.
Kinek a neve fűződik legszorosabban a cementlapok kialakulásának történetéhez?
Ez a személy Sebastien Truchet domonkos-rendi szerzetes, aki többek közt a matematika és a tipográfia mestere volt, a 17.sz végén élt és munkálkodott XIV. Lajos uralkodása idején. A padlólapok világának geometrikus története tőle indul. A Truchet-féle csempéknek és padlólapoknak az a különlegessége, hogy nem középpontosan szimmetrikusak. A négyzet formájú lapokon a mintázat olyan, hogy azt különbözőképpen elforgatjuk és egymás mellé tesszük őket, egymástól egészen különböző összefüggő mintázatot tudunk belőlük kialakítani. Truchet először olyan négyzetes lapokon kísérletezett, melyek egyszerűen az átlójuknál fogva két fekete-fehér háromszögre vannak felosztva.
A kirakásnak rengeteg variációja lehet.A középső minta például tökéletesen megegyezik a
Vives Ceramica Terrades 20x20-as lapjával.

Hihetetlen, de a 17-18. század fordulóján járunk. Truchet kísérleteit 1704-ben hozta nyilvánosságra "Emlékirat Kombinációkról" c. művében. Azóta eltelt 200 év, és újra reneszánszát élik ezek a formák, nem kell messzire menni, elég benézni a Pinterestre. Ezt követően negyedkörökkel kísérletezett tovább, no abból meg mások profitáltak, mindjárt az is kiderül hogyan.
Truchet munkáját a szintén francia Pierre Simon Fournier tipográfus folytatta tovább a témában, aki már csillag alakzatokkal is eljátszott. Ezután csak jóval később, a 20. században került elő újra Truchet munkássága, az íves görbékkel. Cyril Stanley Smith állt neki újra a kísérletezésnek és az ő érdeme az íves formák továbbfejlesztése.
Ez egy különleges minta. Szerintetek Vivienne Westwood a híres angliai Cole and Son gyárnak tervezett tapétájához vajon honnan meríthetett ihletet? ..
A külföldi oldalak lapjain szebbnél szebb Truchet ihletésű lap van. Itthon jobban kell rájuk vadászni, ha ilyesmit szeretnénk, de ma már sok kézi készítésű manufaktúra szinte bármit legyárt. Az alap háromszög mintát keresem már egy ideje szép fekete-fehér színben, de egyelőre csak kopott színárnyalatban találtam.
Viszont a keresgélésben annál több különlegességet találni. Hajrá, íme néhány tupikus Truchet minta, lehet útvesztőt tervezni a lakásokba!
A geometria szépsége örök.
Források: Pinteres, Wikipedia, és itt, itt,